Ideálny čas na štrajk – učitelia, pritlačte!

Autor: Marek Baranyai | 27.11.2012 o 18:36 | (upravené 27.11.2012 o 21:51) Karma článku: 11,72 | Prečítané:  1045x

V súčasnosti, je pre Slovákov pracujúcich vo verejných inštitúciách najideálnejší čas na presadzovanie svojich záujmov. Prečo?

Štrajk učiteľov v Banskej BystriciŠtrajk učiteľov v Banskej Bystrici

 

 

 

 

 

Na jednej strane je to roky platné pravidlo paktu rastu a stability, čiže maximálny 3% deficit verejných financií, ktoré sa roky riadilo heslom „pravidlá sú na to, aby sa porušovali“ a v čase, keď už tečie do topánok, tak sa toto pravidlo dodržuje aj s hrozbou sankcií a náprav. Čiže suma sumárum, učitelia kľudne štrajkujte, nás mladých nezadlžíte/by ste nemali zadlžiť.

 

To je dobre! Keby nebola dlhová kríza a tzv dlhová brzda, tak sociálni demokrati by sa správali štedro k ich voličom, ale len dočasne – grécku cestu nejdem spomínať, každému je dúfam jasné, že na dlh sa žiť večne nedá – zaplatiť to RAZ niekto musí...

Tak z kade zobrať? Ak učitelia nepovolia, bude sa musieť upchať niektorá „čierna diera“ verejného rozpočtu. Možno taká „Široká čierna diera“, alebo „čierna diera džejentí“, alebo množstvo iných neefektívnych čiernych dier na koľajniciach a podobne. Každý isto pozná aspoň jednu porevolučnú kupónovú čiernu dieru, ktorá ale ani v súčasnosti nie je naplnená.

A teda kde je filozofia a kampaň vládnucej strany, ktorá dáva v čase krízy istoty plné Jánošíkovskej rétoriky bohatým brať a chudobným dávať? V zvýšenej dani zo zisku? Dnes minister financií s hrôzou zistí, že sa vyberie na daniach o 260mil € menej. Kto by to bol čakal?! - Čím viac zásahov do ekonomiky, tým horšie.

Úlohy štátu sú dnes úplne na ruby. Právo katastrofa, celá EÚ a jej neprehľadná legislatíva a tisíc stranové smernice v kombinácií so slovenskou justíciou na čele s... Bezpečnosť? Dôvera v policajný zbor nulová. Sociálne istoty?  Peniaze pre sociálne slabé rodiny plus nevidomých a imobilných žijúcich na Slovensku idú na výstavby a integrovanie „menšín“ do spoločnosti. Ďalej vzdelávanie maximálne neefektívne a zle nastavené financovanie. A pod. Štát má toho pravdepodobne príliš veľa na pleciach, aby sa staral o jeho primárne úlohy.

Preto drahí učitelia, len štrajkujte, ale beda vám, ak sa alibisticky uspokojíte len so zvýšením miezd. Presadzujte zmenu celého financovania školstva. Podporme vzdelávanie, lebo študenti budú odchádzať do zahraničia, a potom sa už len ťažko vrátia a na Slovensku sa nič nezmení.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: Rusi majú vynikajúcu techniku. Všetko však závisí aj od politiky

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac.

DOMOV

Minister Gajdoš nepriznal takmer polovicu svojho príjmu

Minister obrany v majetkovom priznaní nespomenul výsluhový dôchodok.


Už ste čítali?