17. november sklamal...

Autor: Marek Baranyai | 18.11.2011 o 11:23 | (upravené 27.11.2012 o 19:16) Karma článku: 6,36 | Prečítané:  1077x

Po štyridsiatich rokoch izolácie, cenzúry, zákazu zhromažďovania sa a nespravodlivosti si vysokoškolskí, mladí ľudia pravdepodobne povedali, tak to nie...  Dosť bolo vtierania sa straníckym komunistom, aby sme mohli doštudovať, aby sme mohli vycestovať. Garážové kapely začali skladať „poburujúce“ skladby, študenti sa začali „protiprávne“ zgrupovať a diskutovať o slobode, páde komunizmu a lepšej budúcnosti. Povedzme si, áno podarilo sa im to, z časti.

Banská Bystrica 17.NovemberBanská Bystrica 17.NovemberBBONLINE.sk

Po roku 89 sa nám otvorili nové možnosti. Začali sme sa slobodne vyjadrovať, slobodne voliť, podnikať, cestovať. Nové možnosti demokracie, slobodného rozhodovania sa, voľného trhu určite prispeli k lepšiemu životu. Avšak je to to, za čo naši rodičia pred 22 rokmi bojovali? Komunizmus padol, áno...formálne... Osobne som nezaregistroval ani jedného zatknutého komunistu či štbáka ba naopak, dokonca ostali odmenení. Zväzy, najmä športové, ostali na čele s bývalými štbákmi, a dnes už aj úspešnými podnikateľmi a kapitalistami. Náčelníci VB sa na pár mesiacov stiahli, aby sa neskôr vo veľkom štýle vrátili. Najsilnejšia politická strana s otvorenou náručou príjme červeného člena. Slovensko sme zadlžili za 20 rokov pomerne slušne, a ak k tomu pripočítame príjmy z privatizácie, či rôzne dotácie, tak je to priam heroický výkon.

Napriek všetkým neefektívnym a sebeckým rozhodnutiam vládnych garnitúr je podľa mňa 17. November 89 najvýznamnejší medzník novodobej slovenskej histórie. Slovensko dostalo príležitosť začať odznova, lepšie. Proces transformácie z centrálne plánovanej na trhové, či zmiešané hospodárstvo nie je jednoduchý, no nie je to ani ospravedlnenie pre 50% ľudí žijúcich z podpriemerných miezd.

Niekde sa stala chyba. Kde ju hľadať? Sebeckosť či chamtivosť verejných činiteľov, ktorí zneužívajú svoju moc? Mladí, ktorých nezaujímajú veci verejné? Či sme to všetci, Slováci, ktorí si na 17. November ani nespomenú... Námestia 17. Novembra 2011 boli prázdne. V Košiciach sa na symbolickom sviečkovom pochode zúčastnilo 10 ľudí (z toho 7mi organizátori), V Banskej Bystrici to bola hŕstka ľudí, ktorí prišli na námestie a prednášky renomovaných osobností, ktorí si prežili November 2011. Možno za môže znechutenie z dnešnej situácie a možno Slovákov nikdy nezaujímali a nikdy sme neriešili veci verejné a ich príčiny. Skôr sa sťažujeme a nikdy nič neriešime, akurát len takto na blogoch, ktoré emočne zapôsobia na pár ľudí a kliknutím na „dobrý článok“ naša aktivita končí. Hold vzdávam len doktorom, že aspoň niekto má odvahu bojovať, ale to je o inom... Ostal som sklamaný z prístupu verejnosti k spomienke nežnej revolúcie. A nevedel som či sa smiať či plakať, keď mi jeden mladý priradil 17. November k pádu dvojičiek... A to nie je jediný, skôr je vo väčšine, ktorí nemajú ani potuchy ohľadom udalostí spred 22 rokov.

Je veľa vecí, ktoré ma ohľadom prístupu Slovákov k spoločnosti trápia a jeden článok mi nestačí, ale napriek tomu sa snažím byť optimista do budúcnosti, no chýba mi okolo mňa viac mladých, naivných, bojovných ľudí, ktorí chcú lepšiu budúcnosť, chcú šíriť skutočné posolstvo 17. Novembra 89.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: Rusi majú vynikajúcu techniku. Všetko však závisí aj od politiky

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac.

DOMOV

Minister Gajdoš nepriznal takmer polovicu svojho príjmu

Minister obrany v majetkovom priznaní nespomenul výsluhový dôchodok.


Už ste čítali?